Венцеслав Константинов

есеистика

Литературен клуб | страницата на автора | публикуване

 

 

ВСЕКИДНЕВИЕТО НА КРАСОТАТА*

 

Венцеслав Константинов

 

 

     

         Корица на книгата. Снимка: Ciela.bg       „Той свиреше много лошо, но никой не бе посмял да му го каже, защото беше цар. Всъщност знаеше само две мелодии и никога не беше съвсем сигурен коя от тях свири, но това нямаше никакво значение, защото, каквото и да направеше, всички викаха: ''Очарователно! Очарователно!''" В тези думи на Оскар Уайлд от една измежду прочутите му приказки се съдържа ключът към неговата естетика. Отвращение от грозотата във всичките й форми, отхвърляне на социалното притворство - не защото е израз на поквара, а понеже е лишено от обаяние; погнуса от посредствеността и от „критическия възторг“ пред нея - не заради тяхната безнравственост, а заради тяхното несъвършенство...      

 

         За Уайлд оня, който създава прекрасни неща, е Творец. Красотата е единствената достойна възможност на съществуването. Тя стои над морала, над истината - нещо повече: морално и истинно е само онова, което е красиво. Тези възгледи поразяват с младежкото си предизвикателство, с арогантната поза и парадоксалната логика. Но зад всичко това се крие ранима и наранена душа, юношески копнеж по щастие и сърдечна пълнота, по ИСТИНСКО междучовешко общуване. В последна сметка това е безнадежден копнеж по КУЛТУРА. Но култура не като официална и надлична институция, а като интимен бит, като облекло и поведение, хранене и разговори, като всекидневие на красотата - с една дума: културата като ВИДИМОСТ. „Защото, колкото и да се стараем, ние не можем да проникнем зад видимостта на нещата до тяхната същност. И ужасната причина за това се дължи може би на факта, че нещата нямат друга същност освен своята видимост.“      

 

         Геният на парадокса, „кралят на живота“ Уайлд не е дълбок мислител. Но затова пък какво изящество, каква ведрост на иронията, каква наслада от остроумния каламбур! И колко е нужно това - като отдих дори. Защото, за разлика от големите „философи на живота“ Оскар Уайлд не предлага крайни истини, а УБЕЖИЩЕ ЗА ДУХА.

 

 

 

 

върни се | продължи

 

 

 

 

 

---

 

 

* Есето е от книгата на Венцеслав Константинов „Гоблен, извезан с дяволски опашки.
50 приключения с привидността“
, която е на пазара с марката на Издателство „CIELA“!

 

Издателство ``Ciela``

Електронна публикация на 07. юни 2013 г.
Публикация в кн. „Гоблен, извезан с дяволски опашки“, Венцеслав Константинов, Изд. „СИЕЛА“, С., 2012 г.

© 1998-2024 г. „Литературен клуб“. Всички права запазени!

 

Литературен клуб [електронен вестник и виртуална библиотека]